Northern Lite Limited Edition 10-2EXLEDB Truck Camper For Sale
  • Limited Edition 10-2EXLEDB Floorplan Image
    Take a Virtual Tour
    Northern Lite Limited Edition 10-2EXLEDB truck camper highlights:
    • Queen Bed
    • Dry Bath
    • USB Charging Station
    • Heki Thermal Skylight
    Enjoy a home on top of your long bed truck with this truck camper! Start each morning feeling recharged after sleeping on the front queen bed while your electronics recharge at the 12V USB charging stations. Fill your bellies with fried bacon and eggs cooked on the three burner stove with oven and drink a cold glass of orange juice stored in the 6.3 cu. ft. two way refrigerator. Plus, you can eat your meals at the face-to-face dinette and transform into an extra sleeping space. You can even freshen up each morning in the dry bath with extra room, a divider that separates the shower from the toilet, and a built-in shower seat. There is plenty of storage throughout with closets and overhead cabinets too! An optional 600AH lithium power system and optional Truma Combi furnace/hot water system can be added on this model for even more comfort and convenience!
    View All 10-2EXLEDB In Stock »
    We have 1 10-2EXLEDB available
    View Inventory
    Specifications
    Sleeps 3
    Length 18 ft 2 in
    Ext Width 8 ft 2 in
    Ext Height 8 ft 10 in
    Int Height 6 ft 8 in
    Exterior Color White
    Dry Weight 3510 lbs
    Fresh Water Capacity 36 gals
    Grey Water Capacity 40 gals
    Black Water Capacity 18 gals
    Furnace BTU 20000 btu
    Available Beds Queen
    Refrigerator Type Two Way
    Refrigerator Size 6.3 cu ft
    Cooktop Burners 3
    Number of Awnings 2
    Floor Length 10 ft 11 in
    Center of Gravity Front 48 in
    LP Tank Capacity 20 lbs
    Water Heater Capacity 6 gal
    Water Heater Type Gas/Electric
    AC BTU 11000 btu
    Truck Bed Size Long
    TV Info LCD TV
    Awning Info 7' Power Rear & 10' 5" Power Side